Trendy w świecie aranżacji wnętrz szybko się zmieniają, a nadążanie za nimi może wymagać od nas kondycji sprintera. Jeśli wolimy stylizacje, które odznaczają się bardziej ponadczasowym charakterem, rozwiązaniem dla nas jest eklektyczne mieszkanie. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, łączenie stylów sprawia, że przestrzeń staje się miejscem, które prezentuje się doskonale bez względu na modę. Po drugie, taki wystrój bardzo łatwo modyfikować, wprowadzając do niego nowe elementy. Pozwoli nam to wybierać te trendy, które nam się podobają, i urozmaicać nimi dotychczasową aranżację. Przyjrzyjmy się więc, jak może wyglądać styl eklektyczny. Wnętrza z pewnością zaskoczą niejednego z nas!
Nowoczesna fototapeta w aranżacja retro? Jesteśmy na tak! Takie połączenie to piękna kompozycja, która przyciąga wzrok - muralo.pl
Mówi się, że nie można mieć wszystkiego. Wnętrza eklektyczne udowadniają nam jednak, że można. Wystarczy, że wykażemy się odwagą. Skąd jednak wziął się pomysł na łączenie tak różnych estetyk? Początki to nie świat aranżacji wnętrz, a eklektyzm w architekturze. To tutaj w XIX wieku na fali nurtów historyzujących architekci zaczęli w jednym budynku zestawiać elementy gotyckie, renesansowe, a nawet barokowe, tworząc coś na kształt budowlanego kolażu. Takie tendencje w końcu wpłynęły także na sposób urządzania i dekorowania wnętrz.
Beton architektoniczny to must have w eklektycznej aranżacji. Fototapeta z imitacją tego materiału sprawdzi się zarówno na całej ścianie jak i na jej skrawku - muralo.pl
Wówczas okazało się, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, a zasady, które do tej pory normowały wystrój salonu czy sypialni, można dowolnie przekształcać, a nawet łamać. Dzisiaj surowy w wyrazie gotyk zastąpił styl industrialny, który zestawiamy nie z barokiem, a pełnym przepychu stylem glamour. A jeśli szukamy inspiracji w dawnych epokach, sięgamy nie po klasycyzm, lecz estetykę vintage, którą śmiało przełamujemy współczesnym designem.
Jest coś jeszcze, o czym warto powiedzieć, gdy na tapecie znajduje się styl eklektyczny. Wnętrza urządzone w ten sposób nie tylko łączą ze sobą odmienne estetyki, ale także śmiało zestawiają to, co bardzo eleganckie, z tym, co podniszczone, rustykalne czy industrialne. Śmiało możemy tutaj zerwać z zasadą decorum, której istotą jest zachowanie jednorodności i spójności. Odważne łączenie elementów wyrafinowanych ze zwykłymi widać także w modzie. Szpilki do dżinsów czy tenisówki do garnituru to trend, z którym już wszyscy zdążyli się oswoić. Analogicznie eklektyzm w salonie możemy zyskać, zestawiając akcenty w duchu glamour ze skandynawską estetyką lub styl industrialny z elementami retro. A jak to wygląda w praktyce?
Jeśli poszukujesz dekoracji do klasycznie urządzonego salonu to postaw na designerski obraz - muralo.pl
Styl eklektyczny możemy stworzyć w bardzo prosty sposób. Nie musimy zaczynać od zera. Wykorzystajmy aranżację, którą mieliśmy do tej pory, i wprowadzając kilka nowych elementów, nadajmy jej całkiem nowego charakteru. To o wiele łatwiejsze, niż można sądzić. Pomogą nam w tym nie tylko meble, ale i różnego rodzaju dodatki – dywany, obrazy, a także lampy.
Kwieciste motywy, zarówno na obrazie jak i fototapecie dopasujesz do niemal każdej aranżacji - muralo.pl
Jeśli naszym punktem wyjścia jest surowy w wyrazie styl industrialny, zacznijmy od położenia na podłodze dywanu w tureckie wzory. Taki akcent będzie doskonale kontrastował z szarym płytami architektonicznego betonu na ziemi. Z kolei na tle ceglanej ściany zachwycająco będzie wyglądać kredens w duchu Art Deco lub meblościanka rodem z PRL-u.
Nowoczesną aranżację inspirowaną minimalizmem lub skandynawską estetyką wizualnie ocieplimy wstawiając tapicerowane meble o welurowym obiciu. Modele inspirowane obłymi kształtami popularnymi w latach 70. będą znakomitym rozwiązaniem. Ciekawy efekt zyskamy również wtedy, gdy ascetyczną przestrzeń przełamiemy szklanym, barokowo prezentującym się żyrandolem pod sufitem.
Przestrzeń kuchni to także świetne miejsce do wprowadzenia aranżacyjnego miszmaszu. W jaki sposób? Styl eklektyczny może pojawić się w postaci kilku całkiem różnych krzeseł zebranych wokół jadalnianego stołu. Industrialne modele zrobione z metalowej siatki, a do tego gięte krzesła z epoki PRL-u to bilet do naprawdę efektownego wnętrza.
W sytuacji, gdy nie planujemy wymieniać ani kupować mebli, akcentem w eklektycznym stylu niech stanie się gallery wall. To prosty i szybki sposób na ciekawe zestawienie całkiem różnych estetyk. Na uwagę zasługują nie tylko wzory – czarno-białe fotografie, kolorowe abstrakcje, wizerunki architektury i botaniczne ryciny – ale także to, jak będą oprawione. Zestawmy obok siebie obrazy w przetartych drewnianych ramach i takie w złotych, starodawnych oprawach.
Na sam koniec chcemy powiedzieć, że choć eklektyczne wnętrza dają nam naprawdę wiele swobody w kreowaniu przestrzeni, warto jednak zachować pewien umiar lub obrać sobie pewną myśl przewodnią. Dlaczego? Bo w innym wypadku możemy stworzyć wystrój, w którym zapanuje chaos, a zamiast efektownego rezultatu zyskamy aranżację, która przypomina składzik z niepotrzebnymi rzeczami. Jakie kryterium warto więc przyjąć? Ograniczmy ilość stylów, które chcemy wprowadzić do wnętrza – najlepiej do dwóch bądź trzech. Wówczas łatwiej nam będzie zapanować nad wszystkimi oryginalnymi elementami. A jeśli zdecydujemy się na większą mieszankę, sprawmy, by były to tylko te przedmioty lub meble, z którymi wiążą się miłe wspomnienia.
Świetnym tłem dla abstrakcyjnej fototapety może być fotel bądź kredens do złudzenia przypominający ten, który stał u naszej babci
Styl eklektyczny to najlepszy sposób na to, by wyrazić siebie i swoje upodobania. Puśćmy wodze fantazji, nie bójmy się sięgać po oryginalne rozwiązania i stwórzmy wystrój mieszkania, które stanie się najlepszym dla nas miejscem do życia!