Dekorując mieszkanie można się zainspirować różnymi rzeczami – przyrodą, sztuką, swoim hobby. Ale czy źródłem inspiracji może być geografia? Jak najbardziej i dowodem na to jest efektowna mapa. Obraz z wizerunkiem lądów może stać się unikalną ozdobą wnętrza, ale musimy spełnić jeden warunek. Przedstawienie musi być oryginalne. Nie chodzi nam bowiem o przeniesie ilustracji z atlasu, lecz o stworzenie niepowtarzalnej stylizacji. Jak może się więc prezentować taki obraz? Mapa powinna być jedynie punktem wyjścia, a nie celem samym w sobie. Odrzućmy wierne odzwierciedlenie rzeczywistości i postawmy na coś z fantazją!
Komu spodoba się geograficzny obraz? Mapa świata to idealne rozwiązanie dla miłośników podróżowania i dla wszystkich zainteresowanych obcymi kulturami. Takie przedstawienie pozwoli nam wprowadzić do pokoju zupełnie inny klimat – klimat odległych miast, państw i kontynentów. By taka dekoracja prezentowała się naprawdę oryginalnie, musimy znaleźć ciekawe wzory. Na szczęście w naszej kolekcji ich nie zabraknie. Wśród wielu propozycji na szczególną uwagę zasługują cztery. Jako pierwszy pojawi się typograficzny obraz. Mapa, której lądy w całości pokryte są dużymi, kolorowymi nazwami poszczególnych państw to rozwiązanie i do salonu, i do pokoju nastolatka. Drugi pomysł to kompozycja stworzona z plam barwnej farby – idealna dla artystycznej duszy. Miłośnikom minimalizmu z pewnością spodoba się trzecia opcja, czyli wzór w formie samych tylko konturów lądów bez podziału na jakiekolwiek granice. Less is more! Ostatnią propozycją jest mapa w geometrycznej odsłonie przywodząca na myśl origami. Taki obraz sprawdzi się w skandynawskim wystroju.
Gdy chcemy udać się w podróż potrzebna nam jest mapa. Obraz w stylu retro pomoże nam się z kolei przenieść w czasie i to bez wychodzenia z domu. W naszym wnętrzu pojawi się kartograficzne przedstawienie wyglądające jak zabytkowy dokument z XV czy XVI wieku. Co jest wyjątkowego w takiej kompozycji? Jej forma. Znajdziemy tam ozdobne ryciny ukazujące na przykład sceny mitologiczne lub alegoryczne, a na oceanach dawne statki i morskie potwory, w które kiedyś wierzono. Do tego odpowiednia kolorystyka – lekko spłowiała, utrzymana w tonacji zbliżonej do sepii – która nadaje całość autentyczności. Warto dodać, co jeszcze prezentuje taka mapa świata. Obraz może przedstawiać także zabytkowe przyrządy miernicze położone na kartograficznym dokumencie. Takie kompozycje wyglądają niezwykle elegancko i stylowo, dlatego będą doskonale pasować nie tylko do salonu, ale także do domowego gabinetu lub służbowego biura. Dzięki temu, że nasze obrazy zadrukowane są na bokach płótna, nie potrzebujemy żadnej ramy, a ozdoba może być od razu zawieszona na ścianie.
W atlasach geograficznych znajdziemy różne mapy – tak jak i w naszej kolekcji. Na płótnie wcale nie musi widnieć cały glob. Na uwagę zasługują także przedstawienia na przykład pojedynczych kontynentów, a nawet jednego państwa. W ten sposób taki wizerunek może być ukazany z większą precyzją, skoro to właśnie jemu poświęcona jest cała kompozycja. Przechodząc do coraz mniejszych powierzchni, warto także przywołać… miasto. Również i słynną metropolię może ukazywać mapa. Obraz, na którym znajduje się minimalistyczny w wyrazie rzut Nowego Jorku czy Londynu, to idealna propozycja do nowoczesnej, industrialnej stylizacji. Świetnym pomysłem na wykorzystanie takich przedstawień jest stworzenie z nich dyptyku lub poliptyku. Wybierzmy kilka najsłynniejszych miast, a ich wizerunki zawieśmy na ścianie jeden obok drugiego. Taka kompozycja znajdzie zastosowanie w wielu pomieszczeniach – nie tylko w salonie, ale także nad wezgłowiem łóżka w sypialni, a także w pokoju nastolatka, który jest zafascynowany tętniącymi życiem metropoliami.