Aranżacja w stylu skandynawski to wprowadzenie do stylizacji naturalności i pewnej dzikości, np. surowe w wyrazie, drewniane mebleKiedyś styl skandynawski kojarzył się z oszczędnymi w wyrazie aranżacjami, w których przeważała biel – w meblach, dodatkach, tekstyliach i na ścianach. Następnie pojawiła się moda na lagom, która sprawiła, że stylizacje stały się o wiele bardziej przytulne i miłe dla oka. Pojawiły się ciepłe odcienie i miękkie tekstylia, a my zyskaliśmy idealne warunki do relaksu i wypoczynku. Teraz do głosu dochodzi nordic style, który jest powiewem świeżości. Nie znajdziemy tutaj wizerunków jeleni czy reniferów ani motywów zdobniczych przypominających ścieg zimowego swetra. Jest to pełna elegancji odsłona skandynawskiej estetyki, która bazuje na szlachetnym drewnie w naturalnym kolorze, chętnie czerpie inspiracje z bieżących trendów i stawia na łączenie stylów w mieszkaniu. To właśnie jeden z ciekawszych sposób na stworzenie efektownej aranżacji, dlatego podpowiemy, jakie dodatki do domu w stylu skandynawskim warto wprowadzić, by zyskać zjawiskowo prezentujące się wnętrze.
Dekoracje w stylu skandynawskim w różnych aranżacjach wnętrz
Jakie skojarzenia wywołuje w nas styl skandynawski? Aranżacje, które mogą nam przychodzić do głowy jako pierwsze, to takie, w których północna aura przejawia się w bezpośredni sposób – za pomocą górskich pejzaży lub fiordów, wizerunków jeleni czy ludowych akcentów w postaci koników z Dalarna. Tymczasem Nordic Style rezygnuje z takiej dosłowności na rzecz stworzenia odpowiedniego klimatu we wnętrzu – klimatu, który sprawi, że poczujemy się tak, jakbyśmy rzeczywiście stali się mieszkańcami Skandynawii. Efekt ten zyskuje przez wprowadzenie do stylizacji naturalności i pewnej dzikości, stawiając na przykład na surowe w wyrazie, drewniane meble. Nie pojawiają się tutaj typowe dodatki do domu w stylu skandynawskim. Zamiast tego mamy do czynienia ze swego rodzaju minimalizmem, w którym główną rolę odgrywają naturalne materiały i tkaniny. Nie chodzi tutaj o stworzenie wystroju, który ma pokazywać naszą wizję północnej estetyki, lecz o przestrzeń, która rzeczywiście będzie mieć w sobie autentyzm tego regionu. To właśnie odróżnia nordic style i styl skandynawski. Aranżacje, choć będą czerpać inspiracje z tych samych źródeł, będą się różnić między sobą jak dzień i noc.
Ściana zaaranżowana w stylu wabi sabi, będzie pięknym tłem dla skandynawskiej aranżacji
Coraz więcej w kontekście aranżacji wnętrz mówi się o ekologii i rozwiązaniach, które nawiązują do świata natury. Przyroda daje nam tyle materiałów, z których możemy korzystać, że czas najwyższy ograniczyć sztuczne tworzywa. Tym, co jest charakterystyczne dla omawianej przez nas estetyki, to wykorzystanie drewna w naturalnym kolorze. W przestrzeni powinny dominować meble z prawdziwego drewna, a nie wiórowych płyt. Stół do jadalni wycięty z kawałka pnia, taborety z okrągłych plastrów, deski w parkiecie, a nie panele podłogowe – to zaledwie kilka propozycji. Świetnym pomysłem jest także zagłówek łóżka zrobiony ze zbitych desek o delikatnie podniszczonych frontach. Sypialnia w stylu skandynawskim z takim akcentem zyska unikalny charakter.
Tapeta imitująca drewno będzie pięknie współgrać z meblami wykonanymi z naturalnych surowców - muralo.pl
A jeśli szukamy łatwiejszego w realizacji rozwiązania, możemy postawić na ekologiczne tapety imitujące drewno. W związku z tym, że współcześnie produkuje się stanowczo za dużo śmieci, warto korzystać z recyklingu i wybierać meble, którym dano drugie życie. Skandynawia jest bardzo proekologiczna, dlatego taki krok będzie strzałem w dziesiątkę. Rustykalne w wyrazie sprzęty, noszące pewne ślady użytkowania, staną się autentycznym akcentem w przestrzeni. A jeśli zastanawiamy się, czy takie meble będą pasować do skandynawskiej estetyki, spieszymy z odpowiedzią, że jak najbardziej.
Aranżacja wnętrz nie jest zbiorem reguł, których należy się kurczowo trzymać. By dany styl był funkcjonalny i praktyczny, powinien ewoluować i czerpać inspiracje z otoczenia i współczesnych trendów. Właśnie dlatego styl skandynawski w wydaniu nordic style tak chętnie wykorzystuje akcenty z innych estetyk. Łączenie stylów we wnętrzu sprawi, że stworzymy taki wystrój, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Łączenie stylów może spowodować, że uzyskamy swoją indywidualną aranżację - muralo.pl
W północnym wystroju bardzo często pojawiają się industrialne rozwiązania. Jakie? Na przykład duże, fabryczne lampy, które zapewnią nam idealną ilość światła w pomieszczeniu lub płyty architektonicznego betonu, które stworzą interesujący kontrast z drewnianym wyposażeniem. Jeśli industrialnym klimatem chcemy się cieszyć błyskawicznie, zdecydujmy się na tapetę imitującą surowy w wyrazie materiał. Takie rozwiązanie pozwoli nam także zaoszczędzić pieniądze.
Do wystroju możemy również wprowadzić elementy retro: do salonu meble nawiązujące do lat 60. i 70. ubiegłego wieku, a do kuchni charakterystyczne białe kafle z połyskiem. Styl vintage cieszy się teraz ogromnym zainteresowaniem, więc z łatwością znajdziemy odpowiednie dodatki.
Dużą popularność zyskały także akcenty boho, które, jak się okazało, pasują jak ulał do północnej estetyki. W przestrzeni mogą się pojawić wyplatane makramy, sprzęty wykonane z wikliny lub rattanu, a także hamak bądź huśtawka, które staną się idealnym miejscem do popołudniowego relaksu.
Aranżacja w stylu skandynawski to wprowadzenie do stylizacji naturalności i pewnej dzikości, np. surowe w wyrazie, drewniane meble
Jak widać, dodatki do domu w stylu skandynawskim nie muszą odznaczać się typowo północnym charakterem. Mogą czerpać inspiracje z różnych, nieraz bardzo zaskakujących, estetyk, pozwalając nam w ten sposób stworzyć wystrój idealnie dopasowany do naszej osobowości. Zapomnijmy o tym, że styl scandi to białe meble, wizerunki jeleni i koniki z Dalarna. Wizję tę odstawiamy do lamusa, robiąc miejsce autentycznym stylizacjom, które są osadzone we współczesnych trendach, ale zachowują swój dziki i naturalny północny klimat.